• Bize Ulaşın
    0 262 332 26 61 - 0541 761 61 31

  • Çalışma Saatlerimiz
    Pzt - Cmt 9.00 - 19.00

HİZMETLER

DPF Arıza Çözümü

 

DPF Nedir ? (Dizel Partikül Filtresi)

Dizel partikül filtre, dizel motorlu araçlarda yanma sonrası ortaya çıkan kurumları ve zararlı gazları tutmak için tasarlanan ve doğaya daha temiz hale gelmesi için bunları içerisinde hapseden bir yapıya sahiptir. Avrupa standartlarına göre tasarlanan bu sistemde hidrokarbonlar (HC), karbon monoksit (CO) gibi egzoz emisyonlarını ve partikülleri azaltmak için, emisyon düzenlemesini karşılamak üzere dizel araçlarda partikül filtre kullanılmaktadır. Bu sistemin temel amacı partikül parçacıklarının süzülmesiyle daha düşük emisyon değerlerine sahip bir egzoz gazı yaratmaktır.

 

DPF ARIZA ÇÖZÜMÜ NEDİR ?

DPF ve EGR özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır.

Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde DPF ve EGR problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların arıza çözümü işlemi uygulanmaktadır.

Bu parçaların çözümü araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer. (Örnek:Araç Euro 5 normundan Euro 4 normuna düşer)

Fakat bu değişim aracın egzoz muaynesinden geçmesine engel değildir.

Bayilerimiz