• Bize Ulaşın
    0 262 332 26 61 - 0541 761 61 31

  • Çalışma Saatlerimiz
    Pzt - Cmt 9.00 - 19.00

HİZMETLER

EGR Arıza Çözümü

 

 

EGR NEDİR ?

 

EGR’nin açılımı “Exhaust Gas Recirculation” şeklindedir. Bunun Türkçe karşılıgı ise ‘ egzoz gazları devridaimi ‘ olarak tercüme edilebilir. Bu vananın amacı silindirler içinden atılan egzoz gazlarının %10 a kadarını emme manifoldu üzerinden temiz hava ile karıştırarak silindirlere geri göndermesidir. Egzozdaki gazların ne kadar kullanılacağına motor beyni (ECU) karar verir bunun için genellikle elektronik kontrollü egr valfleri kullanılır.

 

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorun emme ve egzoz sisteminde tümüyle etkili olan egr, arıza yaptığı durumlarda(genelde egr valfi tıkanır veya açık kalır) araç çok zor hızlanır ve tekleme ve sarsıntı olur. Ayrıca yakıt tüketimi çok ciddi oranda artar ve varsa partikül filtresi dolar. Tabi tüm bunların yanında aracınız çok yüksek ihtimalle sarı motor arıza lambasını yakacaktır.

Bu şekilde aracın çok fazla kullanılması motorun çok fazla kurum ile dolmasına sebep olacak ve ciddi yakıt tüketimine neden olacaktır. Elektronik bir valf olduğu için aracınızı orijinal bir obd cihazına bağlattığınızda EGR arızası direkt çıkacaktır.

 

EGR ARIZA ÇÖZÜMÜ NEDİR ?

EGR, iptal edilmesi için uygulanan yazılımlar sayesinde EGR valfinde kapama işlemleri olduğu için, aracınız da yanmamış olan gazlar direk dışarı atılır.EGR arıza çözümü ne işe yarar derseniz hem motorunuzun ömrü uzatır hem de aracınızın gücünü arttırır.

Bayilerimiz