ADBLUE NEDİR ?

ADBLUE diğer adıyla SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemi EURO 6 dizel motorlarda karbon NOx salınımını azaltmak için araçlara entegre edilmiş teknolojidir. Günümüze kadar Genellikle Otobüs, kamyon gibi ağır ticari vasıta araçlar da zorunlu olarak bulunurken son yıllar da günümüz EURO 6 binek ve hafif ticari araçlarda da kullanıldığı görülmektedir. Adblue sıvısının içeriği üre ve saflaştırılmış diyonize sudur. Bu oran genellikle %32,5 üre olmak üzere kalan %67,5 luk kısmı diyonize yani saf sudur. Sistem de kullanılan sıvı kesinlikle yanıcı değildir.Depodaki sıvı kimyasal -11 santigrat derece de donmaktadır. Sistem genellikle ayrı bir ecuyla yönetilir. Motordan çıkan egzoz gazları katalizör ve dizel partikül filtresinden geçtikten sonra adblue sıvısı SCR katalizörüne gelmeden bir enjektör vasıtası ile kimsayal püskürtülür burada tam olarak yanmamış egzoz gazları amonyağa dönüşür ve filtrelenerek egzoz sisteminden dışarı atılır. Günümüz Otomotivler de yaklaşık olarak 15.000 ila 20.000 km arasında adblue sıvısı bitmektedir ortalama olarak 1000 KM'de 1 LT sıvı harcamaktadır. Araçlar bu seviyeyi görmek adına gösterge de aynı yakıt göstergesi gibi bir gösterge daha bulunmakta ve bu seviyenin çeyrek deponun altına düşmemesi tavsiye edilir. Aracınız Adblue sıvısı biter ise NOx salınımınız artacağı için aracınız çalışmaz en iyi ihtimal ile de sürüşünüz kısıtlanır ve gidebilecek mesafe sınırlıdır

.

ADBLUE ARIZASI NEDİR ?

Adblue sistemi birçok parçadan oluşur. Bunlar adblue beyni, tank, pompa, borular, püskürtme nozzlu, Nox sensörü, SCR katalizörü gibi birçok parçadan oluşur. Aracınız Adblue sisteminden herhangi bir parçası arızalandığında aracınız adblue yada scr arıza uyarısı gösterge vasıtasıyla verir.Kötü adblue kullanımı da buna sebep verebilir buda DPF (dizel partikül filtresi) ve SCR katalizörüne kalıcı olarak zararlar vermektedir. Adblue arızası sonrası sürüşünüz, gidebileceğiniz mesafe kısıtlanır ve aracınız çalışmayabilir araç kendini korumaya alır.

ADBLUE ARIZA ÇÖZÜMÜ NEDİR ?

Adblue arızalandığında yada sorun çıkardığında onarım maliyetleri çok yüksektir. Uygun maliyetli kesin çözümler için sizleri BAYİLERİMİZ kısmından en yakın bayimiz ile iletişime geçerek sorununuza çözüm sağlıyoruz.