CHIP TUNING

Chip Tuning Nedir ?

Chip tuning işlemi motor kontrol ünitesinin (ecu) yeniden programlanması işlemidir böyle denilmesinin sebebi eski nesil ECU larda bu işlem mikro işlemcinin değiştirilerek yapılmasından kaynaklanmaktadır günümüzde bu işlem daha farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu işlem işinin ehli kişiler tarafından ve lisanslı cihazlar ile yapılmalıdır.Bu işlemler genellikle servis soketinden yapılmaktadır ama bazı motor kontrol ünitelerinde bu işlemler Bench yöntemiyle yani beyin üzerindeki soketler aracılığıyla yapılmaktadır diğer bir yöntem ise Boot dediğimiz sadece tecrübeli ve eğitimli kişiler tarafından ecu üzerindeki kapak açılarak yapılabilir bilinçli yapıldığı takdir de herhangi bir riski de bulunmamaktadır.

Chip tuning çeşitli talepler doğrultusunda ortaya çıkmıştır ve günümüzde daha da gelişerek kendi içerisinde ekstra ihtiyaçlar oluşturmuştur.Bu talepler bazı durumlar da ihtiyaç haline de dönüşebilmektedir ve müşterinin isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Aşağıda yapılabilecek ve çözülecek bazı işlemleri sıralamış bulunmaktayız.


-Motor Gücünün Yükseltilmesi
-Hız Limitinin Yükseltilmesi ve Azaltılması
-Motor Modifikasyonu Yapıldığı Taktirde Gerekli Olan Yazılımsal Değişikliğin Yapılması
-Akış Metre İptali
-Map Sensorü Optimizasyonu
-EGR (egzoz gazı geri dönüşüm valfi) Arıza Çözümü
-DPF (dizel partikül filtresi) Arıza Çözümü
-ADBLUE Arıza Çözümü
-DTC (Arıza kodu) Çözümleri
-Popcorn, Pop&bangs, Rev Limiter Uygulamaları

Günümüz modern teknolojisi sayesinde düşük hacim de hem daha ekonomik hem daha güçlü araçlar kullanabilmek mümkün olmaya başladı. Fakat araç üreticileri her ülkenin hava koşulları(oksijen oranı), yakıt şartları ve müşteri sürüş profilleri bir olmadığı için bunları ön planda tutamazlar ve bu sebeple araç üretim firmaları araçların çıkarabileceği gücün çok daha altında piyasaya sürüyorlar ya da aynı hacime sahip 2 yada daha farklı güç seçenekleri ile sunarak pazarlama stratejisi ile satışı yapılabilmektedir.Bu sadece otomobiller de değil traktör,tır gibi tarım makinaları ve ağır vasıta araçlarda da kısıtlı güçler de ve satış stratejileri ile son kullanıcıya ulaşmaktadır.

Burda da yine Chip Tuning devreye giriyor ve biz MGREMAPS ailesi olarak aracınızdaki gizli kalan bu gücü ortaya çıkarıyoruz ve bunu standart bir şekilde yapmıyoruz.

Çünkü biz müşterilerimizin bulunduğu ülke şartlarında ki yakıt kalitesi, hava şartları, nem oranları müşteri sürüş profilleri gibi özellikleri göz önüne alıyoruz ve bu doğrultu da uygulamalarımızı yapıyoruz.Bu işlemler yapılırken %100 müşteri memnuniyeti bizim için her zaman ön plan da yer almaktadır.

Sizde aracınıza uygulama yaptırmak istiyorsanız Bayilerimiz kısmından size en yakın bayimizle iletişim de bulunabilir telefon yada whatsapp üzerinden daha fazla bilgi edinebilirisiniz.Dilerseniz de galeri kısmından uygulama yapılan araçlarımızı inceleyebilirsiniz.

Mgremaps Chip Tuning Upgrade Ecu Maps
7