Intercooler Nedir ? - MGREMAPS | Chip Tuning Upgrade

Intercooler Nedir ?

Turbolu araçlar da turbo egzoz gazı ile çevrildiği için sıcaklık artar emilen hava sıkıştırıldığı için de emilen havanın sıcaklığı yükselir ve yoğunluğu azalır. Bunu soğutmak ve hava sıcaklığını düşermek ve havanın yoğunluğunu arttırmak için intercooler hava soğutucu kullanılır. Günümüz çoğu turbolu ve superchargerlı araçlarda intercooler bulunmaktadır.

2 tür vardır biri sadece hava soğutmalı intercooler diğeri ise su soğutmalı intercoolerdır. Hava soğutmalı olan aracın en önünde tampon içerisinde yer alır diğer tür su soğutmalı ise motorun tam önünde yer almaktadır.

Turbo yada superchargerın emdiği havayı intercooler içindeki ince peteklerden geçirerek rüzgar sayesin de yada su ile soğutur. IAT (intake air temperature) yani giriş hava sıcaklığı intercooler ile ne kadar düşer ve emilen hava ne kadar soğur ise Motor içine alınan oksijen sayısı ve yoğunluğu artar buda daha verimli yanmaya sebep olacağı için performansı arttırır. İntercooler olmayan araçlar da araç çok fazla sıkıştırıldığın da hava çok fazla ısındığı için aracın performansı düşecektir. Motor içine çok fazla sıcak hava girmesi zararlıdır yanma verimliği azalacağı için verimsiz yanmalar olacak motor iç sıcaklığı artacaktır buda motor için zararlı bir durumdur.

Su soğutmalı intercooler da mesafe daha kısa olmaktadır.Bu sebeple basınç kayıpları daha az olmakla birlikte hava dolaşımı daha az olduğu için hava bi nebze daha az ısınmaktadır.Günümüz çoğu araçlar da bu intercooler sistemi görülmektedir.Fakat büyük turbo (Big Turbo) uygulamaların da yetersiz kalabilmektedir.

Hava soğutmalı intercoolerlar da mesafe uzundur ve daha çok borulamaya yer verilmektedir.Büyük turbo (Big Turbo) uygulamaların da daha avantajlıdır.Sebebi ise soğutmanın yetersiz kaldığı durumlar da araca özel (custom) intercoolerlar üretilebilmekte petek yapı türleri değiştirilebilmekte ve LT hacimleri arttırılabilmektedir.

CUSTOM INTERCOOLER

Big/Hybrid Turbo ve Big Enjektör uygulaması yapılan araçlar da hava soğutma sistemi yetersiz kalmaktadır.Buda havanın fazla ısınmasına ve yoğunluğunun azalamasına sebebiyet vermektedir.Buna çözüm olarak Custom intercoolerlar devreye girmektedir. Araca özel tasarlanır ve LT hacimleri orjinale oran olarak kat ve kat daha fazladır.Örnek vermek gerekirse 3.5 LT olan intercooler custom haliyle yerine uygun olarak 11 LT kadar çıkarılabilmektedir.Böylece hava daha fazla soğutularak yoğunluğu düşürülmüş olacaktır.

WATER/METHANOL Injection Kit

Büyük Turbo (Big Turbo) uygulamalarında ilaveten Methanol Kitler de tavsiye edilmektedir.Methanol kitler ve kullanım oranları aracın yapısına göre seçilmelidir Methanol kit bir enjektör vasıtasıyla hava emiş sistemine yerleştirilir.Bu sayede emilen hava ekstra olarak methanol ile soğutulmuş olur ve ekstra olarak methanolun yanıcılığı sebebiyle yanma verimi de daha da iyileştirilmiş olur.